W jaki sposób legalnie wyegzekwować dług?

Egzekwowanie długów nie zawsze jest sprawą prostą. Trzeba bowiem znać kilka bardzo ważnych kwestii, które pomogą nam skutecznie odzyskać należne nam środki. Poradnik będzie nadawał się zarówno dla przedsiębiorców, którzy mają problem z klientem zalegającym z zapłatą, jak również z osobami prywatnymi, które na przykład nie mogą odzyskać pieniędzy za zwrot towaru.

Jak się przygotować?

Długu nie możemy tak po prostu wyegzekwować. Konieczne będzie najpierw wprowadzenie sprawy na drogę sądową. Ale jeszcze wcześniej dobrze by było, gdybyśmy po prostu przesłali do dłużnika tak zwane przedsądowe wezwanie do uregulowania wobec nas należności. Należy złożyć je na piśmie, wysyłając listem poleconym, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Jeśli to nie pomoże, należy sprawę skierować do sądu. Tutaj niestety wszystko może trwać bardzo długo, jednak jeśli jesteśmy pewni swego, to od razu warto poszukać sobie firmy, której zadaniem będzie windykacja należności Poznań ma wiele takich firm, warto więc znaleźć najbardziej odpowiednią poprzez sprawdzenie opinii w sieci.

Przeprowadzenie egzekucji komorniczej

Gdy sprawa w sądzie dobiegła już końca, nie wniesiono apelacji, a wyrok uprawomocnił się, możemy przejść do odzyskania pieniędzy. W tym celu należy przede wszystkim pobrać z sądu tak zwany tytuł egzekucyjny, czyli dokument uprawniający komornika do działania. Tak właśnie rozpoczyna się faktyczna windykacja należności. Poznań oferuje nam różnego rodzaju biura komornicze, które dobrze radzą sobie z odzyskiwaniem długów. Robią to poprzez zajmowanie środków na kontach bankowych, licytację ruchomości i nieruchomości, a więc na przykład samochodów, mieszkań, wartościowego sprzętu gospodarstwa domowego i tak dalej.

Jak widać, odzyskanie długu wcale nie jest trudne, jednak bywa czasochłonne. Zwłaszcza, jeśli sprawa jest trudna do przedstawienia sądowi, zawiła i wielopłaszczyznowa. Może to potrwać nawet kilka miesięcy lub lat, ale ostatecznie gdy wygramy, to odzyskanie środków będzie już tylko formalnością.